Ismét magunk mögött hagyunk egy újabb esztendőt az összes bújával, örömével együtt. Nem volt egyszerű időszak ez, hiszen mint egy éve, a pandémia ismét meghatározta, befolyásolta terveink végrehajtását. Miként tavaly, így idén sem tudjuk megtartani hagyományos évzáró ünnepünket, ahol számot adunk arról mit tettünk az elmúlt 365 napban. De az egészség, az emberi élet fontosabb mindennél, így nem akarunk esélyt adni a pandémiának, a megfertőzősédnek. Ezért így, írott formában búcsúztatjuk 2021-et.
Mit tettünk, mit tudtunk megtenni ebben az évben?
Január 22. Az elmúlt nyolc év hagyományát folytatva, a Magyar Kultúra Napján meghirdettük a Kárpát-medencei, hadtörténelmi, honvédelmi témájú gyermekrajzpályázatunkat, melynek ebben az évben a „Szent László nyomában” címet adtuk. A világjárványra való tekintettel a kilencedik rajzpályázatunkat három kategóriában hirdettük meg, ezzel is biztosítva, hogy a diákok akár iskolában, akár otthon tartózkodva is foglalkozhassanak nemzetünk hadtörténelmével és alkothassanak.
Február 2-án, a Nemzeti Örökség Intézete éves konferenciája az idei évben online formában folyt. A résztvevő 100 intézmény képviselői fontos kérdéseket tárgyaltak. Az egyik vezérelőadó Szabó István úr, a HM honvédelmi államtitkára volt, aki előadásában kiemelte Baráti Körünk által a Katonai Emlékparkban végzett honvédelmi nevelés jelentőségét és eredményeit.
Március 15-én a Katonai Emlékpark kényszerű zárva tartása mellett, nemzeti ünnepünkhöz kapcsolódva Dr. Görög István és Oláh László koszorút helyezett el az Obeliszk tövénél, tisztelegve az 1848. március 15-i forradalom, annak ismert és ismeretlen hősei előtt.
Április hónapban az Elnökség határozattal hagyta jóvá a Közgyűlés tartása nélküli határozathozatalra (levélszavazásra) készített írásos beszámolókat és terveket, azt a tagságnak postáztuk, és a levélszavazatok megfelelő számban megérkeztek. A Közgyűlés tartása nélküli határozathozatalra beérkezett szavazatokat a Dr. Bukli Ádám vezette bizottság összegezte, arról jegyzőkönyvet készített és a jegyzőkönyvet közzétette a honlapunkon.
Május 7-én, az Európai Béke Napja alkalmából, a szabályok betartásával, Baráti Körünk és a Katonai Emlékpark nevében koszorút helyeztünk el a Katonai Emlékparkban, a XX. századi háborúk emlékpontjánál, a gyönyörű emlékmű talapzatánál.
Május 14-én befejezésre került a szervezetünk résztulajdonában álló Pákozdi Hrsz 087 régi épület tetőfelújítása és a terasz befedése. A több mint 40 millió Ft értékű beruházás a Katonai Emlékpark Nkft. beruházásában készült el, amihez a Honvédelmi Minisztérium által a szervezetünk részére biztosított 20 millió Ft támogatás is felhasználásra került. A beruházás során megújult tetőszerkezet megfelel a mai hőtechnikai előírásoknak, így az épület használata sokkal komfortosabbá válik. A teraszfedéssel pedig egy újabb közösségi tér került kialakításra. A beruházás avatására 2021. június 25-én délután kerül sor a szervezetünk tagsága jelenlétében.
Május 15-én szűk körű, de bensőséges ünnepség keretében – egy év csúszással – adta át Dr. Görög István, elnökhelyettesünk a honvédelmi miniszter által 2020. május 21-e alkalmából adományozott Honvédelemért Kitüntető Cím 2. fokozata kitüntetést Szervezetünk tagjának, a Gyergyószentmiklóson élő Selyem Antóniának. Antónia fáradhatatlanul azon dolgozik, hogy városának magyar ifjúsága a lehető legtöbbet tudjon meg Magyarországról, a magyar történelemről, a székesfehérvári katonák honvédő harcairól és az 1944. szeptember 7-én történt tragédiáról, amikor is a Gac-hegy oldalában 159 székesfehérvári katona áldozta életét a hazáért.
Május 21-én a járvány miatt a Katonai Emlékparkban – a járvány elleni védekezés szabályai maradéktalan betartásával – emlékeztünk meg a Honvédelem Napjáról. Az Obeliszk talapzatánál koszorút helyezett el Tessely Zoltán országgyűlési képviselő, Dr. Simon László kormánymegbízott, Dr. Molnár Krisztián megyei közgyűlési elnök, Kardos Ádám Pákozd polgármestere, Vokla János ezredes helyőrségparancsnok, valamint Baráti Körünk elnöke, Dr. Karsai Béla. Ez az ünnepi megemlékezés egyben a KEMPP 12. évadjának megnyitója is volt.
A Honvédelem Napján Szervezetünk javaslatára a honvédelmi miniszter elismerésben részesítette Csató Józsefet, Domokos Tamást, Sasvári Csillát és Rodics Esztert. Gratulálunk és köszönjük a munkájukat, amivel gazdagították a honvédség és a társadalom kapcsolatát.
Május 28-án Pákozdon – a pandémia miatt – szűk körben emlékeztünk meg a Békefenntartók Napjáról, megkoszorúzva a Magyar Békefenntartók Emlékművét, s emlékezve a missziókban életüket áldozott katonákra.
Május 30. Az idei gyermekrajzpályázatunk I. és II. kategóriája – többször meghosszabbított – beadási határideje lejárt. Nagy öröm számunkra, hogy a nehézségek ellenére több mint 700 pályamunka érkezett. Hagyományosan, ezúttal is az országhatárainkon belülről és kívülről sok-sok település diákjai elevenítették meg a magyar hadtörténelem fontos elemét, Szent László király alakját, valamint a hazánk védelmét biztosító katonákat.
Június 17-27. között kilencedik alkalommal rendeztük meg Velencén az Ifjúsági Honvédelmi Tábort, a KEMPP-pel együttműködésben, a Honvédelmi Szövetség támogatásával, a többször deklarált célok elérése érdekében. A tábor sikerét jelzik, hogy mind a résztvevői, mind a szülői visszajelzések nagyon pozitívok voltak.
Június 20-án sikeresen megrendeztük az Emlékhelyek napját a Katonai Emlékparkban, amely az 1848–1849-es magyar szabadságharc kezdetének színtere volt. A Pákozd térségében aratott győzelem a magyar honvédelem jelképévé is vált. A KEMPP a Magyar Honvédség központi emlékhelye, amely az ütközet áldozatain túl igen sok emléket állít a múlt hőseinek. A konkrét program három időpontban bemutatott árokharc volt, a nemrég felújított lövészárokban, mely a második világháború három jellegzetes eseményét elevenítette fel, megfelelő hang és fény imitációval, emlékeztetve az 1944. decemberében történt eseményekre, amikor a Margit vonal harcárkában védelmet folytató magyar katonák ütköztek meg a támadó szovjet erőkkel. A hagyományőrzők bemutatója során a látogatók átérezhették, hogy milyen veszélyek fenyegették a világháborúk árkaiban élet-halál harcot vívó honvédeinket.
Június 25-én megnyitottuk a IX. Emlékparki Nyár programsorozatot a több elemében is megújult Katonai Emlékparkban. Az esemény Tolcsvay Béla Kossuth-díjas énekmondó rövid műsorával vette kezdetét, majd Dr. Görög István, szervezetünk elnökhelyettese, a KEMPP ügyvezetője, üdvözölte a vendégeket. Utána L. Simon László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos köszöntőjében rámutatott, hogy a térségben a civil és a honvédelmi szféra együttműködése példaértékű. Ismertette a nyár végén útjára induló, a Hazáért Körút elnevezésű nevelési program egyes részleteit, amelynek fontos állomásai kötődnek a Velencei-tóhoz, közte az Emlékparkhoz. Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter úr – a programsorozat fővédnöke – megnyitójában hangsúlyozta, hogy a fiataloknak, a következő nemzedék tagjainak is úgy kell gondolkodni, hogy a haza, a haza védelme mindennél fontosabb. A program a Honvéd Férfikar igen színvonalas műsorával folytatódott, majd a miniszter úr felavatta és átadta az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred, valamint a Székesfehérváron települt alakulatok közreműködésével felújított harcárkot. Az estet a miniszter úr és a HTBK tagjainak találkozója követte a frissen avatott teraszon. Örömünkre itt mutathatta be Hajdú Szabolcs úr tiszteletbeli tagtársunk a Magyar Honvédség részére a közeljövőben rendszeresítendő Leopárd A4 HUN harckocsi makettet, amit Pap György tagtársunk adaptált és amit Hajdú Szabolcs a szervezetünk részére adományozott. Az adományozó jelentette a miniszter úrnak, hogy szeretné, ha a következőkben az általa adományozott harckocsik száma szaporodna, amik segítenének a fiatalok érdeklődését felkelteni a nagyszerű fegyvernem és a haditechnika iránt.
Június 27. Első alkalommal rendeztük meg Szent László ünnepét a KEMPP-ben, együttműködésben a Katonai Emlékparkkal, a tábori lelkészi szolgálatok vezetőivel és a Vitézi Rend Egyesület elnökségével. A rendezvényen többszázan vettek részt. Ugyanezen a napon hirdettük ki és a felületeinket közzétettük a IX. Kárpát-medencei gyermekrajzpályázat I. és II. kategóriái eredményeit.
Június-november között több Fecsegő programot tudtunk megrendezni, A meghívott és „faggatott” vendégeink Fucsku Sándor vezérőrnagy, Arató András, Karsai Béla és Balsay István voltak.
Július – augusztus hónapokban zajlottak a Baráti Körünk és a KEMPP szervezésében, a Fejér Megyei Védelmi Bizottsággal együttműködésben, a Honvédelmi Sportszövetség támogatásával az egyhetes Hadtörténelmi, honvédelmi napközis táborok 8-14 éves gyerekek részére. A négy turnusban megrendezett táborok programjában érdekes hadtörténelmi ismeretek, múzeumpedagógiai foglalkozások, hasznos tudnivalók, különböző „katonás” jellegű és ügyességi feladatok, vetélkedők és versenyek voltak. A résztvevő gyerekek nagyon élvezték a hasznos kikapcsolódást.
Augusztus 16. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban 18. alkalommal adták át a Szent István Emlékérmet és Díjat. Az elismerést dr. Görög István elnökhelyettesünk, a KEMPP ügyvezetője vette át exc. Spányi Antal megyéspüspöktől, a kuratórium elnökétől.
Augusztus 31. A járványhelyzet miatt megkésve ünnepeltük jubileumi Taggyűlésen szervezetünk huszonöt éves fennállását a Városháza Dísztermében. Az eredetileg 2020. május 18-ára tervezett ünnepi közgyűlésen az immár 25+1 év elvégzett szerteágazó feladatait dr. Karsai Béla elnökünk foglalta össze beszámolójában.
Dr. Benkő Tibor és Dr. Cser-Palkovics András is köszöntötte a szervezet tagságát.
Szeptember első napjaiban Németh Dóra nemzetközi kapcsolatokért felelős, Tolcsvay Béla támogatónk és Dr. Görög István elnökhelyettes, vettek részt Gyergyószentmiklóson az 1944 szeptemberi harcok során elhunyt fehérvári katonák megemlékezésén és felelevenítették a pandémia által megkopott kapcsolatainkat a gyergyói és nagyváradi barátainkkal.
Ezzel egyidőben Sajner Gyula FEB elnök képviselte szervezetünket az olaszországi Romans d’Isonzo világháborús emlékhelyén a az egykori tábori kórházakban elhunyt osztrák-magyar katonák emlékére állított emléktábla leleplezésén.
Szeptember 9-én megkezdődött az elnökhelyettesünk által kezdeményezett Velencei tó környéke négy kulturális intézménye közös összefogásával és munkájával megvalósuló „Hazáért körút” program. A HM anyagi támogatásával megvalósult programba Budapest 23 kerületének egy-egy iskolai osztálya kapott meghívást. A közel félezer fő résztvevő diák és tanár nagyon magasra értékelte a programot és annak végrehajtását.
Szeptember 17: Az elmúlt pandémiás időszak miatt nagy kihagyás történt a Hazafiság Iskolája pedagógiai programunk megvalósításában. A program újra beindult. Ebben az évben elsőként a Székesfehérvári Táncsics Mihály Általános Iskola alsó tagozata és a Jenői Tagiskola alsósai, összesen 171 kisdiák vett részt a programban.
Szeptember 25-29. között zajlott a XII. Honvédfesztivál, melynek nyitónapja – a Csatatéri Sokadalom keretében a hagyományőrzők a magyar hadtörténelem különböző korszakait mutatták be. Ismét volt általános iskolák honvédelmi versenye, számháború, a sukorói templomban megemlékeztünk az 1848-as győztes Pákozdi csatára, a harc előestéjén a templomban tartott haditanácsra. Gyuricza Béla emléke előtt is fejet hajtottunk,
Szeptember 29-én, a Hazafiság Iskolája kihelyezett programmal folytatódott, melynek keretében az Ifjúsági Tagozat tagjai és önkéntes segítői a Szigetszentmiklósi József Attila Általános Iskola 391 tanulójának biztosították a programot. Az iskola igazgatónője és valamennyi pedagógusa nagy elismeréssel szólt munkánkról, melyben a kisdiákok nagyon lelkesen vettek részt.
Október 6-án megemlékeztünk gróf Batthyány Lajos és az aradi vértanúk kivégzésének napjáról. A Katonai Emlékparkban megrendezett programban közreműködött a Sárrétudvari Kezénfogva Testvéreinkkel Alapítvány dalköre.
Október 22-én az 1956-os forradalom 65. évfordulójáról emlékeztünk meg, melynek keretében Dr. Görög István elnökhelyettesünk mondott ünnepi beszédet a Székesfehérvári Egyházmegye ünnepén. A HTBK szervezete a Katonai Emlékparkban emlékezett, ahol Prof Dr. Pintér Lajos úr, szervezetünk támogatója szólt a nagyszámú megjelenthez. A koszorúzást követően rendezett kiállítás megnyitásán emlékeztünk néhai Székely Kornél grafikusművészre és néhai Hajdú Szabolcsra, akik 1956 emléke hívatott őrzői és a szervezetünk nagyszerű támogatói voltak. Mindkét jeles személyt az idei évben a járvány ragadta el tőlünk! Emléküket megőrizzük!
Október 28. Szervezetünk kezdeményezésére és rendezésében tartottuk meg Székesfehérvár MJ Város Városháza Dísztermében a szervezetünk által 20 éve végzett ifjúsági nevelő munka eredményeit bemutató konferenciát, amely a Hazáért körút kezdeményezésünk bemutató és tesztprogramja tapasztalatait is összefoglalta és zárta. Örömünkre ezt az alkalmat ragadta meg városunk vezetése, hogy emléklappal ismerje el a szervezetünk ifjúság nevelése terén végzett két évtizedes munkáját, valamint elismerje Oláh László ifjúsági tagozatvezető egy évtizedes sikeres tevékenységét, amiket Dr. Cser-Palkovics András polgármester adott át.
Ez volt a 2021. évünk, a teljesség nélkül. Igyekeztünk a legtöbbet megtenni, mi tehető volt a pandémia idején.
Reméljük, a 2022-es esztendőt közösen, együtt nyithatjuk majd meg.
Addig is Békés, Boldog Karácsonyt és pandémia mentes Boldog Új Évet kívánunk valamennyi tagtársunknak!
A HTBK Székesfehérvári Szervezete elnöksége