
HONVÉDSÉG ÉS TÁRSADALOM BARÁTI KÖR SZÉKESFEHÉRVÁRI SZERVEZETE
– Közhasznú szervezet –
8000 Székesfehérvár, Malom utca 2. Tel./ Fax: 00-36-22 -311-255 www.htbkszfvar.hu e-mail: htbkszfvar@htbkszfvar.hu,
„HONVÉDSÉG ÉS TÁRSADALOM A HAZÁÉRT –EGYÜTT A BARÁTSÁG EREJÉVEL!”
Az előző Elnökségi ülés óta eltelt időszakban elvégzett feladatok összegzése, tapasztalatai
2024. április 11. – 2024. június 10.-ig
2024. április 11. – Elnökségi ülésen áttekintettük az előző időszakban végzett munkát, megvitattuk a következő időszak feladatait és költségvetését, azok jogi aspektusaival együtt. Írásbeli beszámolót hallgattunk meg az elektronikus felületeink helyzetéről, a fejlesztés feladatairól. Áttekintettük az egyesület nyári feladatait és azok költségvetését, különös tekintettel a táborokra, valamint a XII. Emlékparki Nyárra. Meghallgattuk az elképzelést az ifjúsági vezető szerepéről, feladatairól, továbbá az Arconic Alapítvány adománya, valamint a NATO támogatás további felhasználásáról. Meghallgattuk a májusra tervezett szlovákiai út előkészítése tapasztalatairól szóló beszámolót.
2024. április 17. – Oláh László tagozatvezető hadtörténelmi előadást tartott a Bodajki Hang-Szín-Tér Gimnázium 70 tanulója számára az első és a második világháborúról.
2024. április 19. – Kihelyezett Hazafiság Iskolája pedagógiai programot rendeztünk Bicskén, a Csokonai Általános Iskola 254 fő felső tagozatos tanulója részére. A programot megtekintette a város polgármester asszonya is.
2024. április 23. – A NATO 75/25 kiállításunkat felállítottuk a Kodolányi János Egyetem volt Technika Háza épületében.
2024. április 25. – Az Ifjúsági Tagozat tagjai hadtörténelmi előadást tartottak Dunaújvárosban. Délelőtt három középiskolában (Dunaferr Szki., Hild Szki. és Rudas Szki.), majd délután pedig a városi nyugdíjas klubban. A programban Kovács Ágota Johanna, Geguss Ákos és Oláh László tagtársaink vettek részt.
2024. április 29. – Dr Csikány Tamás úr, a Kodolányi János Egyetem rektor helyettese ünnepélyesen megnyitotta a NATO 75/25 kiállításunkat. A rendezvényen részt vett dr. Vizi László Tamás, az egyetem rektora, az egyetem számos vezetője, valamint dr. Görög István, elnökhelyettesünk és Sajner Gyula a FEB elnöke is.

2024. május 6. – A gárdonyi Hadtörténelmi Klub keretében „Had és Művészet” címmmel előadást tartott Kovács Ágota Johanna és Oláh László. Bemutatták a hadtörténelem és a képzőművészet, alkotóművészet kapcsolatát.
2024. május 7. – A NATO 75/25 kiállításunk bemutatkozott a Magyar Atlanti Tanács nemzetközi tanácskozásán, a Magyar Tudományos Akadémia történelmi falai között is, amit az este folyamán áttelepítettünk a Ludovika Tanépületébe, ahol az akkor kezdődő nagyszabású hallgatói program egyik leglátványosabb eleme volt és a Ludovika Fesztivál látogatói tekinthették meg.


2024. május 9. – Baráti Körünk Közgyűlése a megújuló Katonai Emlékpark létesítményeiben került sorra, újszerűen Baráti Köri Nap programjába ágyazva. A rendezvény első részében a baráti találkozón dr. Cser-Palkovics András polgármester úr, Warvasovszky Tihamér volt polgármester úr, szervezetünk tiszteletbeli elnökei, valamint az Elnökség tagjai beszélgettek a tagokkal múltról, jelenről és jövőről.

Sétát tettünk az Emlékparkban. Az eseményen felidéztük az elmúlt három évtized nehézségeit és szépségeit Visszaemlékeztünk dr. Gyuricza Béla vezérezredesre, szervezetünk alapító és örökös elnökére, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a Baráti Kör létrehozásában és a KEMPP megalakításában.



Mint közismert, szervezetünk 1995-ben, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör első vidéki szervezeteként alakult meg. A ma közel 200 tagot számláló Kör a fiatalok honvédelmi nevelését, valamint a hazafias gondolkodás és a hazaszeretet ügyét tűzte zászlajára. Mi indítottuk el a Hazafiság Iskolája programot, valamint a Kárpát-medencei hadtörténelmi gyermekrajzpályázatot, ami közel tizenötezer gyermeket inspirált alkotásra.


A rendezvény második részében, a Közgyűlésen beszámoltunk az elmúlt egy év során elvégzett munkáról és gazdasági helyzetünkről, meghallgattuk a Felügyelő Bizottság beszámolóját, elfogadtuk a beterjesztett dokumentumokat, a Baráti Kör 2024-25. évi cselekvési tervét és a 2024. évi költségvetési tervét, valamint egy fővel (ifjúsági vezető) kiegészítettük az Elnökséget, hangsúlyozva az ifjúság felé végzendő munkánk fontosságát.
A baráti körünk találkozójáról és a közgyűlésről a Fehérvári Médiacentrum is beszámolt.
2024. május 11. – Az Emlékhelyek napján az Emlékparkban hagyományőrzőink várták és tájékoztatták korabeli fegyverekkel és felszerelésekkel felvértezve az érdeklődőket, élettel telt meg a lövészárok, de az egész Emlékpark is. Köszönjük a Székesfehérvár Helyőrség Zenekar közreműködését.

2024. május 12. – Összeállítottuk az idei gyermekrajzpályázatunk kiállítását Nagyváradon.
2024. május 13. – Megtartottuk a „Beállok rózsám katonának” című XII. Kárpát-medencei, hadtörténelmi gyermekrajzpályázat ünnepélyes eredményhirdetését és kiállításunk megnyitását Nagyváradon, a Léda-házban a 32. Festum Varadinum ünnepségsorozat keretében.

Az új helyszínválasztással hozzá kívántunk járulni ahhoz, hogy a nagyváradi magyarság jobban megismerhesse Ady Endre és szerelme kötődését a városhoz. Az eseményt a nagyváradi Tanoda Egyesület, Szervezetünk, a Katonai Emlékpark, valamint a Honvéd Kulturális Egyesület rendezte.




2024. május 14. – Nagyváradról Gyergyószentmiklósra mentünk, ahol két újabb gyermekprogramot is előkészítettünk a következő napra.
2024. május 15. – Nagyon tartalmas napot rendeztünk Gyergyószentmiklóson a Széchenyi Alapítvánnyal közösen. A délelőtt során a Gac-oldalban, Ifjúsági nap keretében rendhagyó történelemóra keretében rendeztünk hadtörténelmi jellegű programokat, több mint száz helyi és környékbeli középiskolás fiatal részvételével.


Hadviselésről, korabeli és modern harcászatról, fegyverhasználatról, de az 1848–49-es forradalom és szabadságharc, valamint az első és második világháború eseményeiről is hallhattak nagyon sok újdonságot a fiatalok. Emellett a gyakorlatban is kipróbálhatták a különböző fegyverek használatát. A mozgalmas műsorokat követően közösen emlékeztünk a Baráti Körünk által épített emlékmű környezetében a második világháborúban, 1944. szeptember 7-én legyilkolt 159 székesfehérvári honvédre. Az emlékműnél kegyeleti csokrot helyeztünk el, majd felcsendült Tolcsvay Béla Kossuth-díjas gitáros, énekes, szövegíró előadásában a „Nemzeti dal” és a „Legyen úgy, mint régen volt” című szerzemény a szerző előadásában.
Délután tartottuk meg a gyermekrajzpályázatunk helyi eredményhirdetését, melyre a Gyergyói-medencéből és a környékbeli településekről hívtuk meg az alkotó és díjazott gyermekeket, fiatalokat.

Az előadóművészt a délután folyamán a Pro Art Galériában ismét láthatta-hallhatta a közönség a kiállítás megnyitóján. A programsorozat mindhárom eleme nagy közönségsikert aratott.


Köszönjük a Honvédelmi Minisztérium és Csergő Tibor András Gyergyószentmiklós polgármestere támogatását és a rendezvényt biztosító önkéntesek kiváló, összehangolt tevékenységét.
A rendezvényről a Gyergyó TV is beszámolt.


2024. május 16. – A Szervezetünk által első alkalommal 1996-ban megrendezett és a járványos évek kivételével minden évben megrendezett „Fehérvár köszönti katonáit” ünnepi estre ismét a Vörösmarty Színházban került sor, most is nagy érdeklődés közepette. Székesfehérvár MJV Önkormányzata a több mint 20 éves hagyományhoz híven, a Magyar Honvédelem napjához kötődően idén is gálaesttel köszönte meg a helyőrségben szolgáló katonák áldozatos munkáját.

A gála előtt 22. alkalommal adták át a Gyuricza-emlékgyűrűt és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának elismerését, a Sipos Gyula-díjat.
Köszönjük városunk vezetőinek a folyamatos figyelmet!
Rendezvényünk második részében a Magyar Honvédség Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar vonóskara és az Alba Stúdió Zenekar gálaműsorát hallhatta az ünneplő közönség Ruff Tamás vezényletével.


2024. május 17. – Sajner Gyula, Geguss Ákos és Oláh László elhelyezte a megemlékezés virágait vármegyénk egyetlen ismert békefenntartó áldozata, Róth Orsolya posztumusz hadnagy sírján, hősi halála évfordulóján, a besnyői temetőben.
2024. május 17. – A Dunaújvárosi Intercisa Múzeum adott otthont a NATO 75/25 kiállításunknak, melyet dr. Karsai Béla elnök úr nyitott meg.
2024. május 20. – A Honvédelem Napján mozgalmas, katonás programokkal vártuk a családokat a KEMPP-ben. A tárlatvezetéseken és a lövészárokban a megtapasztalást adó kültéri sétán túl ólomkatona öntés, raptor és lézerpuska lövészet, valamint a BakaLand várta a résztvevőket, kicsiket és nagyokat.



2024. május 25. – A Baracskai Túró Pörkölt Fesztivál hadtörténelmi és katonai jellegű programjai megrendezésével az Ifjúsági Tagozatunk is hozzájárult a rendezvény sikeréhez, a helyi gyermekek, családok hadtörténelmi érdeklődése felkeltéséhez.
2024. május 26. – A Hősök vasárnapján – a Doni kápolna folyamatban lévő felújítása miatt – ismét a Szent István király székesegyházban, mutatott be szentmisét exc. Spányi Antal megyés püspök úr az első és a második világháborúban elesett katonákért. Közösen imádkoztunk nemzetünk hőseiért, akik életüket áldozták hazánk szabadságáért és nemzetünk jövőjéért. Leljenek örök nyugodalmat a mennyben!

2024. május 27. – Baráti Körünk és a Markó S. Mária Emlékalapítvány szervezésében folytatódott a Fecsegő sorozatunk, mely alkalommal vendégünk, Kiss Dávid a Fehérvár AV19 jégkorongcsapatának vezetőedzője volt, akit László Tibor bevezető gondolatai után Silye Sándor kérdezett a csapat munkájáról, személyes élményeiről.

2024. május 28. – A Fejér Vármegyei Kormányhivatal munkatársi közössége egy hadtörténelmi napot szervezett a Katonai Emlékparkban, melynek teljes körű kiszolgálásához és sikeréhez az Ifjúsági Tagozat tagjai járultak hozzá.
2024. május 29 – A Békefenntartók Napján, az Emlékparkban koszorúzással és főhajtással emlékeztünk meg a 2008-ban felavatott emlékműnél, Berek Lajos Mednyánszky Díjas szobrászművész alkotásánál, az ezen különleges műveletekben részt résztvevő katonákra, rendőrökre, pénzügyőrökre, diplomatákra, visszaidézve az elmúlt 20 év megemlékezéseit és azt a hatalmas összefogást, amely lehetővé tette az emlékmű létrejöttét. Öröm látni, hogy 2008-tól eljönnek a szlovák és 2010-től az osztrák békefenntartók is.




2024. május 30. -június 1. – Három napos kirándulást szerveztünk Szlovákiába. Košúty (Nemeskosút) község volt a központ, ahol megismerkedtünk a településsel és szlovák barátainkkal. A kirándulás alkalmával megtekintettük a környék nevezetességeit, felkeressük a gyönyörűen felújított neogótikus kastélyt Galántán, ahol Kodály Zoltán mellszobrát is megnézhettük, aki galántai táncaival tette híressé a várost, de eljutottunk Pozsonyba is.
2024. május 30. – A XII. Kárpát-medencei, hadtörténelmi gyermekrajzpályázat bemutatását és eredményhirdetését első ízben rendeztük meg Košúty településen, a felvidékről érkezett pályázatokat készítő gyermekek részére. A rendezvényen részt vett Zdenka Mačicova polgármester asszony, a Szlovák Parlament tagja, dr. Karsai Béla és dr. Görög István urak is.
2024. május 31. – Geguss Ákos és Szegleti Tamás, az Ifjúsági Tagozat tagjai közreműködtek az Annavölgyi Általános Iskola hadtörténelmi, honvédelmi programja megrendezésében.
2024. június 1. – Szervezetünk évek óta tervezi egy a környezeti biztonságot és a fenntartható fejlődést bemutató pont létrehozását, teljesebbé téve a fiatalok felkészítését szolgáló Hazafiság Iskolája nevelési programunkat. Egy olyan közösségi teret kívánunk létrehozni, amelyet a természeti környezet védelmének, a fenntartható jövő biztosítását szolgáló nevelésnek és tájékoztatásnak akarunk szentelni. E téren nagy lépést sikerült tennünk. Az Arconic-Köfém és az Arconic Alapítvány támogatásával 40 000 USD-t kaptunk, mely lehetővé teszi, hogy megépítsük a Környezeti Fenntarthatósági Pontot Pákozdon, a Mészeg-hegyen, a Katonai Emlékpark közvetlen szomszédságában.

A helyszín meglepően szép, festő ecsetjére illő. A természeti környezetbe, fából és más természetes anyagokból álmodott „nyitott osztályterem”, a Velencei-tó és a Velencei-hegység festői látványával a háttérben, vitán felül különleges lehetőségeket kínál. Aki ide ellátogat, találkozhat a térség természeti szépségeivel, megismerheti a tókörnyék gazdag növény- és állatvilágát, mindez pedig segít megértetni a természet megóvásának fontosságát.

Az adományozásáról szóló táblát Varga Zsuzsanna, az Arconic-Köfém Mill Products Hungary Kft. ügyvezetője és HR vezetője nyújtotta át Sajner Gyulának, a FB elnökének, a projekt kidolgozójának, akinek nagy dicséret illeti a munkáját.

2024. június 3. – A gárdonyi Hadtörténelmi Klub keretében Kovács Ágota Johanna és Oláh László a trianoni eseményekről, annak előzményeiről és hatásairól tartott előadást.
2024. június 4. – Megrendeztük a „Beállok rózsám katonának” című XII. Kárpát-medencei, hadtörténelmi gyermekrajzpályázat ünnepélyes eredményhirdetését és kiállításunk megnyitását Székesfehérváron, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent István teremében, hagyományosan a Nemzeti összetartozás napjához kapcsolva. Az ünnepi műsort a Székesfehérvári Vörösmarty Mihály Általános Iskola tanárai és diákjai biztosították. A teltházas eseményen mintegy 220 díjat, „Aranyceruza”, Ezüstceruza” „Bronzceruza és „Különdíj” értékeléseket adtunk át. Ebben az évben is valamennyi résztvevő gyermek egyedi tervezésű emléklapot kapott. A pályázat továbbra is nagy érdeklődés mellett, két kategóriában – „Papírra vetve” és „On-line” formában – folyt. Összesen 1595 alkotás érkezett.



2024. június 5. – A NATO 75/25 kiállításunkat lebontottuk Dunaújvárosban és áttelepítettük a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Árpád Szakképző legforgalmasabb helyére, az impozáns aulába.
2024. június 10. – A Kálozi Általános Iskolában az Ifjúsági Tagozat négy tagja tartott egy hadtörténelmi programot, melyen valamennyi felső tagozatos diák részt vett.