ÖSSZEFOGLALÓ a X. Honvédfesztivál gyermekrendezvényeiről

Bár a Honvédfesztivál minden korosztálynak szól, s minden korosztálynak kínál megfelelő programlehetőséget, azonban a tanulóifjúság ebben az esetben is a szervezők kiemelt célcsoportját képezik. Ennek megvalósítása érdekében a X. Honvédfesztivál gazdag programkínálatában több olyan elem is szerepelt, melyek a gyermekek, fiatalok hadtörténelmi érdeklődése fokozását, a kapcsolódó ismereteik gazdagítását, a honvédelem iránti fogékonyságuk erősítését, s mindezek által a hazafiságuk erősítését szolgálta.

ÁLTALÁNOS ISKOLÁK HONVÉDELMI CSAPATVERSENYE

A gyermekprogramok sorát az „Általános Iskolák Honvédelmi Csapatversenye” nyitotta, 2019. szeptember 23-án, Székesfehérváron. Immár nyolcadik alkalommal az István Király Általános Iskola volt a verseny házigazdája, s a versenyfeladatok pedig a Palotavárosi tavaknál várták a diákokat.

A versenyre 15 csapat – két lány és két fiú összetételben – nevezett, s köztük a székesfehérvári csapatok mellett egy-egy csapat Lajoskomáromból és Sárisápról érkezett. Szerencsére az időjárás is a szervezők pártjára állt, s szép őszi napsütéssel köszöntötte a versenyzőket. A honvédelmi verseny egyben a X. Honvédfesztivál nyitórendezvénye is volt.

A versenyfeladatok között szerepelt erőnléti feladat, légpuska céllövés, sebesültszállítás, kézigránátdobás, fegyveres váltófutás, katonai sátorállítás, hadtörténelmi totó, ügyességi és együttműködési feladatok, mocsárjárás, fegyverszerelés, tárazás, papírrepülő hajtogatás és célba dobás, valamint együttműködésükkel és egy-egy versenyfeladattal a Katasztrófavédelem és a Vöröskereszt is gazdagította a versenyfeladatok sorát.

Az izgalmas versenyben valamennyi csapat szinte erőn felül teljesített, s minden résztvevő fáradtan, de boldogan és sikerélménnyel sorakozott fel az eredményhirdetésre.

A versenyt a Lajoskomáromi Gesztenyefasori Szent Márton Általános Iskola csapata nyerte meg, akik 2020-ban, Sárisápon, a XXXVII. Tavaszi Túra, országos jelentőségű honvédelmi versenyen vehetnek részt. A második helyezést a Sárisápi Tagiskola csapata, míg a harmadik helyezést a Székesfehérvári II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola csapata érte el. Különdíjat és az ahhoz járó serleget az István Király Általános Iskola érdemelte ki.

  

 
 

SZÁMHÁBORÚ-2019

Másnap, szeptember 24-én, már Pákozdon, a Katonai Emlékparkban és környékén folytatódott a gyermekprogramok sora, a Számháború-2019 országos hadijátékkal.

Több mint kétszáz diák, s mintegy negyven segítő vett részt az izgalmakkal teli játékban. A játékban Székesfehérvár négy iskolájából, valamint Érdről, Sárisápról, és Lovasberényből érkezett diákok vettek részt, akiknek a feladatát az MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred katonái segítették.

A védők és támadók csatája az igazi katonai ebéd előtt, illetve azt követően egy-egy nagyszabású összecsapásban, félidőben szerepcserével valósult meg, melynek során a különböző településekről érkezett fiatalok hamar barátságot kötöttek s együttesen védelmezték a zászlót, vagy éppen küzdöttek annak megszerzéséért.

A Honvédfesztiválok tíz éves történetében tizedik alkalommal került megrendezésre a számháború hadijáték, mely a népszerűségével, a résztvevők kiemelkedően pozitív visszajelzéseivel a Honvédfesztiválok állandó programelemévé vált.

 

„CÉLRA TARTS!”

Szeptember 25-én, a X. Honvédfesztivál új elemeként, az MH Budapest Helyőrség Dandár és a Stefánia Kulturális Központ közös szervezésében és a Honvédfesztivál szervezői közreműködésével valósult meg az országos katonai vetélkedő.

A verseny megnyitóján Dr. Görög István úr, a Honvédfesztivál főszervezője köszöntötte a versenyző csapatokat, s megköszönte a szervezőknek, hogy a Katonai Emlékparkot választották a vetélkedő döntője helyszínéül.

A helyszín szellemiségéhez igazodóan a versenyzők már a megnyitóra is 1848-as időszakot idéző honvéd-mellényben és sapkában sorakoztak fel, s a megnyitót követően fegyvert (fapuskát) ragadva sajátították el a szabadságharc időszakára jellemző harcalaki fogásokat, mozdulatokat. Az izgalmas verseny során a diákok elméleti és gyakorlati feladatokban is bizonyították felkészültségüket, ügyességüket, s ahogy az eredményhirdetésen Baráth Ernő dandártábornok úr is hangsúlyozta, a katonai vetélkedő valamennyi résztvevője nyertesnek érezhette magát.

 

HAZAFISÁG ISKOLÁJA

Szeptember 26-án, a Budakeszi Széchenyi István Általános Iskola 178 tanulója és 15 pedagógusa vett részt a Hazafiság Iskolája pedagógiai programban. A 2011 őszén elindult program eddig több mint 170 alkalommal került megrendezésre, melyek során több mint 30.000 diákot fogadott.

Ez a rendezvény annyiban tért el a korábbiaktól, hogy a Hazafiság Iskolája program teljes megvalósítása mellett, a szervezők és a foglalkozásvezetők arra is felhasználták ezt a napot, hogy áttekintsék azokat az új lehetőségeket, melyek a Katonai Emlékparkban a közelmúltban történt fejlesztések következtében segítséget nyújtanak a pedagógiai program még tartalmasabb, módszerében hatékonyabb módon valósulhasson meg. A módszertani felkészülés másik formáját a kihelyezett Hazafiság Iskolája programok tapasztalatainak áttekintése és a jövőbeliekre való felkészülés jelentette, mely szükségességét a közeljövőben tervezett több kitelepülés is indokolta.

 

„CSATATÉRI SOKADALOM” GYERMEKPROGRAMJAI

 A tizedik alkalommal megrendezett, egyhetes rendezvény gazdag programsorozatából ebben az évben is kiemelkedett a „Csatatéri sokadalom” elnevezésű programelem, melynek keretében duplán is élettel telt meg a Katonai Emlékpark. Egyrészt azért telt meg élettel, mert nagyon sok statikus és dinamikus bemutató, látványos és izgalmas programelem, különböző korosztályoknak szóló interaktív lehetőségek és kulturális műsorblokkok várták az érdeklődőket. Másrészt pedig azért jelenthetjük ki, hogy élettel telt meg a pákozdi Mészeg-hegy, mert nagyszámú közönség töltötte meg a Katonai Emlékparkot. A számtalan program mellett néhány kifejezetten a gyermekeknek és fiataloknak kínált tartalmas, hasznos és izgalmas programot.

A Raptor Laser-Tag harcjáték, a légpuska céllövés bukócélra, a lézerpuska céllövés elektronikus találatjelzéssel, a BakaLand könnyített katonai akadálypálya leküzdése, az Apródképző foglalkozások kisgyermekeknek és kisgyermekes családoknak (kézműves foglalkozások, ügyességi feladatok, céllövés kiságyúval és tüzérapród kiképzés, szórejtvény, titkosírás…), az aknakeresés, valamint a repülőgép-szimulátor mind-mind a legfiatalabbaknak kínált érdekes programot. Szerencsére – csakúgy, mint a X. Honvédfesztivál valamennyi rendezvénye esetében – az időjárás is kegyeibe fogadta a rendezvényt, s így az valódi tömegrendezvénnyé vált.

Kifejezetten erre az alkalomra, pontosabban a „Csatatéri sokadalom” gyermekrendezvényei legügyesebb és legaktívabb résztvevőinek egy egyedi emléklapot terveztünk és készíttettük el 300 példányban, hogy azzal is megköszönjük s vállalkozó kedvű gyerekek aktivitását.

 

IFJÚ NEMZETŐRÖK

Az Ifjú Nemzetőrök programba, az öt évvel ezelőtti elindítása óta egyre több tanintézmény kapcsolódik be, s egyre népszerűbbé válik az 1848/49-es időszak gyalogos harcalaki mozzanatain alapuló hagyományőrző program.

Az egész éven át tartó rendezvénysorozat kiemelkedő eseménye a Honvédfesztivál keretében magvalósuló nagyszabású csatabemutató, melyben egyre jelentősebbé válik a gyermekek részvétele.

Ebben az évben a Budapesti Than Károly Ökoiskola kadétjai, a baracskai és bodajki általános iskolák tanulói, valamint Székesfehérvárról a II. Rákóczi Ferenc, a Táncsics Mihály, a Bory Jenő, az István Király és a Zentai Úti általános iskolák tanulói kapcsolódtak be a programba.

A diákok – már a rendezvényt megelőzően, az iskolai felkészítések során is – lelkesen készültek a bemutatóra, s szeptember 29-én már a reggeli órákban magukra öltötték a korabeli hatású egyenruháikat, s fapuskáikkal a kezükben kezdték meg a közös gyakorlást. 

Az idei Ifjú Nemzetőr bemutató újdonsága abban is megmutatkozott, hogy a csataimitáció gyermekcsata részében a huszár és katonai hagyományőrzésben komolyabb alapokkal és lehetőségekkel rendelkező diákcsapatok is részt vettek, s így Fonyódról, Lakitelekről és Szombathelyről érkezett fiatalok is segítették a gyermekcsata látványosabbá és hitelesebbé tételét.

  

A délben kezdődött csataimitációt professzor Dr. Hermann Róbert úr konferálta és tette érthetőbbé és élvezetesebbé a nagyszámú közönség számára. A kellemes őszi időjárás nagyon sok érdeklődőt csalt ki a Mészeg-hegy oldalába, akik ebben az évben is egy jól felépített, szakszerű és látványos csataimitációt tekinthettek meg. A csatajelenet második felében került sor az Ifjú Nemzetőrök csatabemutatójára, melynek keretében a diákok nagy fegyelemmel és figyelemmel jelenítették meg a szabadságharc gyalogos harcalaki fogásait, majd pedig összecsapásokat is végrehajtottak, melynek végén természetesen a honvédsereg tagjai megfutamították az ellenséget.

Az összesen háromszáz Ifjú Nemzetőr a program végén a felnőttekkel együtt, büszkén vonult fel a közönség előtt, akik folyamatos tapssal kísérték a tisztelgő felvonulást.

A X. Honvédfesztivál ismét méltó módon állított emléket a szabadságharc első csatájának, az akkor megalakult Honvédsereg tűzkeresztségének és az annak során tanúsított hősies küzdelmének. A X. Honvédfesztivál gyermekrendezvényei ez alkalommal is jól szolgálták a hadtörténelem és a honvédelem népszerűsítését, az ismeretek bővítését, a hazafias és honvédelmi nevelés támogatását.

Szerencsére az időjárást is a szervezők táborában tudhattuk, s így a kellemes őszi napsütés is lehetőséget adott valamennyi szabadtéri program megrendezésére, s így válhatott valóban sikeressé a X. Honvédfesztivál, s annak valamennyi gyermekrendezvénye.