A Baráti Kör Elnökségének 2018. évi beszámolója a szervezet munkájáról, kitekintéssel az elmúlt 4 évre

A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének előző évi tevékenysége a Közgyűlésünk által 2018. április 9-én elfogadott „Cselekvési terv”-ben megfogalmazott tényleges feladatok által determináltan, az Alapszabályban meghatározott célok elérése érdekében, szervezetünk huszonharmadik évében zajlott. Jelen beszámoló annyiban rendhagyó, tekintettel a 4 éve megválasztott Elnökség mandátumának lejárására is, hogy az Alapszabályban rögzített éves feladatokról történő beszámoláson túl több téren kitekintést kíván nyújtani az elmúlt 4 évre is.

2018. évi fő célunk volt – hasonlóan az előző évekhez – több mint két évtizedes tevékenységünk tapasztalatai alapján, lehetőségeink hatékony felhasználásával, tevékenységünk tartalmi korszerűsítésével folytatni a honvédelem össztársadalmi ügyének széles körű propagálását, az eddigi eredményes munkát.

Elsődleges céljaink 2018-ban is változatlanul a honvédség és a társadalom kapcsolatának erősítése, a hazafiság és a honvédelem fontosságára irányuló figyelem fenntartása, a honvédség feladatainak és katonáink helytállásának bemutatása napjainkig, részvétel a fiatalok hazafias és honvédelmi nevelésében, a katonai hagyományok ápolása, a katonakultúra terjesztése, a hadtörténelem népszerűsítése, a Katonai Emlékpark Pákozd szolgáltatásainak bővítése voltak. Fő feladataink e célok elérését szolgálták.

A tervezésnél figyelembe vett aktualitások – hasonlóan az előző évekhez – a kerek évfordulók voltak (I. világháború 100. évfordulója, illetve az 1914-18. időszak aktuális történései, a Magyar Honvédség megszületésének, majd hazánk koalícióban történő részvételének évfordulós eseményei, újszerűen megemlékezés az első pákozdi csatára).

Tevékenységünk színtereit szűkebb pátriánkon (városunk, KEMPP), sőt a Kárpát-medencén túl egyértelműen kiterjesztettük az Isonzó folyó környezetére is.

Munkánkkal továbbra is méltán tartjuk előkelő helyünket a civil társadalomban és városunk elismert szervezetei között.

  1. A honvédség feladatainak és a katonák helytállásának bemutatása, a honvédség és társadalom kapcsolatának erősítése

Novemberben első megemlékezésünket tartottuk az 1593-as, első pákozdi csata 425. évfordulója alkalmából, amikor a 15 000 főt számláló keresztény hadak nagy győzelmet arattak a mintegy 20 000 fős török sereg fölött.

A Székesfehérvári Püspökség kertjében díszkörtefa, a Katonai Emlékparkban hársfa ültetésével csatlakoztunk az „Ültessünk fát az első. világháború emlékére a Kárpát-medencében!” címmel indított akcióhoz. Folytatásaként közös felhívást intéztünk együtt a Krajczáros Alapítvánnyal és a Bársony István Alapítvánnyal, hogy minél több helyen ültessenek egy fát az I. világháború centenáriuma alkalmából, a háborúban elesettek emlékére.

Októberben a Nagy Háború hadifoglyainak sorsát bemutató, „Hadifogoly magyarok a nagy háborúban” című megrázó kiállítást rendeztünk a Katonai Emlékparkban. A tárlat 18 fogoly megpróbáltatásain keresztül mutatta be, hogy mit jelentett elfelejtett lágerlakónak lenni.

Tradícióvá vált a megemlékezés a Doni kápolnánál az 1943. január 12-i urivi áttörés évfordulóján, a Don-kanyarban odaveszett 2. magyar hadsereg tiszteletére és emlékére, ahol a különböző felekezetek képviselői hajtottak fejet az áldozatok, az eltűntek, a sebesültek és a fogságba esettek emlékére. A kápolna környezetét 2011-ben alakítottuk ki, azóta rendszeresen felújítottuk, ami egész éves munkát ad.

A budapesti Hősök terén folyó felújítási munkák miatt a Magyar Hősök Emlékünnepére május utolsó vasárnapján a Katonai Emlékparkban került sor. Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter úr beszédében megemlékezett a hazánk függetlenségéért életüket áldozó magyar katonákról és civilekről, majd koszorúk töltötték meg a zászlóteret.

Az előző év során rendeztük meg a hatodik nemzetközi gyermekrajzpályázatot „Huszárgyerek, huszárgyerek…”.címmel, kapcsolódva a Magyar Honvédség születése 170. évfordulójához a „legmagyarabb fegyvernem” – a huszárság – hagyományainak ápolása, a pákozd-sukorói csata emlékének gondozása, valamint a Miskahuszár szobor népszerűsítése céljából. Rajzpályázatunk, valamint a honvédelem eszméje és nemzetünk hadtörténelme propagálása érdekében a huszárság történetét, öltözetét, fegyverzetét bemutató rendezvényeket (hadtörténelmi napokat) szerveztünk. Ennek során közel ezer diákkal találkoztunk az ország nyolc településén. A pályázat várakozáson felül eredményes volt, 105 településről 2236 gyermekrajz érkezett, melyet közel 2700 gyermek készített, részben alkalmi alkotóközösségekben. A pályázat Kárpát-medencei mivoltát jellemzi, hogy 912 alkotás Erdélyből, Délvidékről, Felvidékről és Kárpátaljáról jött. Az eredményhirdetésre – és vele együtt már az elmúlt 6 év gyermekrajzait bemutató kiállításra – hagyományosan két helyszínen került sor: május 4-én, a Festum Varadinum kulturális fesztivál keretében, Nagyváradon, majd június 8-án, a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódóan, Székesfehérváron. A hozzánk érkezett gyergyói gyerekeket másnap kirándulásra vittük a Velencei tóhoz, majd a Kápolnásnyéki kastélyban megtekintették a megnyíló I. világháborús kiállítást.

Az előző évek anyagát tartalmazó kiállítást áprilisban bemutattuk a HM-ben, majd – a 2018-ban érkezettekkel kiegészítettet – decemberben a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napok programsorozat keretében a gyergyói művelődési házban is. 2019. januárban – komoly média nyilvánosság mellett – Székesfehérváron több oktatási intézményben, a Magyar Kultúra Napján elindított új pályázatunkat népszerűsítő, illetve az előző évek alkotásaiból készített kiállítást bemutató rendezvényekre került sor, melyeken az iskolák tanulói dallal, tánccal és nagy érdeklődéssel köszöntötték a kezdeményezésünket.

A sikereken felbuzdulva meghirdettük az idei hetedik pályázatot is „Süvegemen nemzetiszín rózsa” címmel.  Már folyik az alkotások értékelése és a kiállítás előkészítése.

A gyermekrajz pályázatok címei egyértelműen jelzik, hogy azok széles körűen kapcsolódnak hadtörténelmünkhöz, az alkotások száma a téma népszerűségére is utal:

  • 2015: Az ólomkatona (357 alkotás),
  • 2016: Az én váram az én hazám (1349 alkotás),
  • 2017: Mindenünk e zászló (848 alkotás),
  • 2018: Huszárgyerek, huszárgyerek… (2236 alkotás),
  • 2019: Süvegemen nemzetiszín rózsa (folyamatban).

A pályázatokon ténylegesen résztvevők száma az alkotás-számoknál mintegy 15-20%-kal magasabb, tekintettel a közös alkotásokra. Összességében a gyermekrajzpályázataink eredményeként, Kárpát-medence szerte a pályázat kezdete óta összesen közel hétezer ötszázan, az elmúlt öt évben mintegy hatezren foglalkoztak ilyen szempontból nemzetünk hadtörténelmével.

Programjaink és rendezvényeink sorát gazdagította a Katonai Emlékpark Pákozd-Nemzeti Emlékhelyen a IX. Honvédfesztivál, a VI. Emlékparki Nyár elnevezésű rendezvénysorozat, továbbá több történelmi és kulturális kiállítás és előadás, valamint megemlékezések egész sora.

A fesztivállá nőtt hagyományőrzés, a Honvédfesztivál Baráti Körünk legkiemelkedőbb, rendkívül komplex programsorozata. A IX. Honvédfesztivál (szeptember 24-30) programelemei az időjárástól függetlenül magas résztvevő és nézőszámot vonzottak. A rendezvények szeptember 24-én az „Általános Iskolák Honvédelmi Csapatversenye”-vel kezdődtek. A második napon évek óta a Számháború – országos hadijáték folyt. A harmadik nap a HOSOSZ sportnappal folytatódott, ezzel együtt egy Hazafiság Iskolája programot is rendeztük. Szeptember 27.-én a Honvédfesztivál részeként a „Szárazföldi Haderő Napja”-ra került sor, mely kiegészült az emlékparkba áthelyezett BEOSZ kopjafák ünnepélyes avatásával. A rendezvényt miniszter úr, Mihócza Zoltán vezérőrnagy úr, az MH ÖHP mb. parancsnoka, valamint Hazuga Károly úr, a BEOSZ elnöke is megtisztelte. 28-án délután, a sukorói református templomban – az eredeti helyszínen – hagyományosan megemlékeztünk a 170 évvel ezelőtti „Haditanács”-ra. Szeptember 29. a Honvédfesztivál kiemelkedő napja volt. A programsorozat Dr. Gyuricza Béla emléktáblájánál történt tisztelgéssel kezdődött, akire Dr. Svéd László nyá. orvos altábornagy úr emlékezett. Ezt követően az Obeliszk tövében a központi megemlékezésen miniszter úr mondott ünnepi beszédet. A déli harangszóra kezdődött a 170. évfordulóhoz kapcsolódva a „Csatatéri sokadalom”, amelyet Koltay Gábor rendezett és neves művészek, valamint a Kormorán együttes közreműködésével az Esztrád Színház mutatott be „Pákozd 1848” címmel. Az egy órás nagyszabású. látványos, zenés emlékműsorban a színészek, a táncegyüttesek, valamint a gyalogos és huszár hagyományőrzők mellett 300 ifjú nemzetőr is részt vett, akiknek a felkészítéséből az Ifjúsági Tagozat is bőven kivette a részét. A fesztivál zárónapján, szeptember 30-án, a Katonai Emlékparkot a különböző korok hagyományőrzői és nagyszámú érdeklődő népesítette be. A Honvédfesztivál a komplexitásával is ismételten hozzájárult a honvédelem és a hadtörténelem népszerűsítéséhez, Baráti Körünk tevékenységének széleskörű bemutatásához.

A Katonai Emlékparkban megvalósított rendezvényeink sorát gazdagította a szintén hagyománnyá vált VI. Emlékparki Nyár (június 15.-augusztus 3.). A kulturális programsorozat a „Huszárgyerek, huszárgyerek…” rajzpályázat válogatott gyermekrajzaiból kialakított kiállítás megnyitójával, valamint a Kákics Együttes műsorával kezdődött (június 15.), a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapítvány „Így élünk mi” című gyermekrajz kiállításával, valamint a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar hangversenyével (június 23.), Meleg Vilmos, nagyváradi előadóművész, önálló irodalmi estjével (június 28), majd Simon G. Kata kiállításával és a Tata Helyőrségi Zenekar koncertjével folytatódott (július 6.). Önálló színfolt volt a Kossuth-díjas gitáros, énekmondó, zeneszerző és szövegíró Tolcsvay Béla estje (július 13.), a városunkban élő Danka Attila grafikusművész kiállítása és a Kaposvár Helyőrségi Zenekar koncertje (július 20.), továbbá Helischer Nikolett képzőművész „Hivatás” című kiállítása, valamint a Military Girls koncertje (július 27.). A záróesemény Kiséri-Nagy Ferenc fotóriporter „50 év-50 fotó” című kiállítása, valamint a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar nagysikerű koncertje (augusztus 03.) volt.

Október elején a Zichyújfalui Református Általános Iskola pedagógusai és diákjai közreműködésével emlékeztünk gróf Batthyányi Lajos mártír miniszterelnökre és a 13 aradi vértanúra a Katonai Emlékparkban. Az október 23-i megemlékezés a Kápolnásnyéki Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium tanulói bevonásával történt.

2018-ban is állandó résztvevői voltunk a Felelős Szülők Iskolája által szervezett Mozaik Múzeumtúráknak, melyek keretében öt hazai és egy határon túli iskolában mutathattuk be az Emlékparkot, valamint az ifjúság hazafias nevelését biztosító módszereinket.

A 2019. március 9-én megtörtént a Katonai Emlékparkban a 10. évad ünnepélyes megnyitása. Az eseményen a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar köszöntötte a megjelenteket, majd Tessely Zoltán országgyűlési képviselő úr ünnepi évadnyitó beszéde hangzott el. Ezt követően honvédelmi miniszter úr köszöntő gondolatait hallhattuk, aki jelenlétével ismét megtisztelt bennünket. Miniszter úr a beszámolási év alatt nagyon sok alkalommal látogatott meg bennünket. Ezért ezúton is köszönetet mondunk és tisztelettel várjuk a jövőben is. Az évadnyitó napján „Hét évtized a békéért és szabadságért” címmel nyílt kiállítás a NATO születésének 70, hazánk NATO tagságának 20. éves évfordulója tiszteletére.

Március 15-én, majd az azt követő napokban az egyre javuló időjárás is kedvezett és mintegy kétezer vendég kereste fel a parkot. A KEMPP alap helyszíne rendezvényeinknek. Működtetése, bővítése továbbra is alapvető feladatunk.

Hagyománnyá vált májusban a „Fehérvár köszönti katonáit” rendezvény a Vörösmarty Színházban, ahol a tavalyi évben két fő részére került átadásra a Gyuricza gyűrű.

A NATO Brüsszeli Parancsnokság további támogatásával folytattuk a „NATO az iskolatáskában” projektünket. 2018-ban öt városban folytattuk a rendezvényeket a Magyar Atlanti Tanáccsal, a Magyar Hadtudományi Társasággal és a városokban levő HTBK szervezetek partnerségével és segítségével. Nagyszabású programunkat Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika kampuszán (szeptember 20.) kezdtük, melyen a nyitóelőadásokat – az „Együtt- Szövetségben – NATO szervezetek Magyarországon” kiállításunk megnyitását követően – Vizi E. Szilveszter úr, a MTA korábbi elnöke, valamint Szabó István államtitkár úr tartották. Konferenciasorozatunk második állomása Szentes volt (október 04). Az újabb helyszín Mosonmagyaróvár (október 11.) A konferenciasorozat Szekszárdon (október 18.) folytatódott. A záróeseménynek Debrecen (november 13-14.) adott helyszínt. 2018-ban az előző évekhez képest is előbbre lépve, több helyszínen, nagy sikerrel rendeztük meg a konferencia sorozatot, melyet különböző elemekkel (hadtörténeti elemek, történeti alaki fogások, Raptor bemutató) is kiegészítettünk. A rendezvények jeles előadók, tábornokok közreműködésével hasznos és naprakész információkat nyújtott a szövetségről, a magyar szerepvállalásról, a biztonságunkkal kapcsolatos kérdésekről, a NATO ismeretek közvetítése módszertani lehetőségeiről a nagyszámú érdeklődőnek. Az elmúlt 5 évben összesen nyolc városban közel ezer pedagógus és több ezer diák bevonásával szerveztünk meg ezt a programot.

A múlt évi sorozat kezdetére elkészítettük a www.mivagyunkanato.hu reszponzív weblapot, mely a könnyű olvashatóság érdekében optimális megjelenést biztosít a legkülönfélébb eszközökön (PC monitorjától a mobiltelefonig). Ez minőségi lépés volt számunkra.

Az első, angolra is lefordított és Brüsszelt is megjárt Balti légtérvédelemről szóló „Közös légtér – Közös védelem” kiállításunkat 40 helyszínen több mint 25 ezren látták. A 2017-es tavaszi megnyitása óta az „Együtt – Szövetségben – NATO szervezetek Magyarországon” kiállításunk ma is vándorol, járja az országot. Eddig összesen 20 helyszínen, több mint 10 ezren látták az ország különböző településein, közötte több budapesti gimnáziumban. A kiállítások megnyitóin szervezetünk képviselői – komoly érdeklődés mellett – tájékoztatót is tartottak a tanároknak és a diákoknak.  

  1. Hazafias, honvédelmi nevelés

Továbbra is kiemelkedően fontosnak tartjuk a fiatalok hazafias, honvédelmi neveléséhez kapcsolódó munkánk folytatását- Két évtizedes tapasztalataink további komoly lehetőségeket rejtenek. A 2011 szeptemberében kezdődött Hazafiság Iskolája programot 2017 óta „téli-, valamint „nyári szünidei-változat”-ban is folytatjuk. Így munkánkban nincs holt idő. Sikerült továbblépnünk olyan téren is, hogy az adott oktatási intézményben, még a határainkon túl is kihelyezett programot is tartottunk. Újszerű elem volt, hogy a honvédelmi ágazati szakképzésben tanulmányaikat kezdők számára rendezett, nyári háromnapos Kadét-tábor egyik napi programja a Hazafiság Iskolája volt.

2018 márciusában pedagógiai módszertani foglalkozást tartottunk mintegy 40 pedagógus bevonásával. Az előző Közgyűlésünk óta 2018 áprilisában folytattuk a foglalkozásokat a KEMPP-ben, valamint kihelyezetten az iskolákban. Júniusig 978 határon belüli fiatal vett részt. A határon túli gyermekek részére megkezdtük a Határtalanul Hazafiság Iskolája programot 745 fő részvételével. Ezzel a 2017/18-as tanév második felében mintegy 3500 fiatalt fogadtunk és biztosítottuk részükre a felkészítést, a gyermekek fele a határon túlról érkezett.

A tanév befejeződése után, a nyári vakáció időszakában is működött a Hazafiság Iskolája. A nyár folyamán közel 400 gyerek vett részt a pedagógiai programunkban.

Szeptember 11-én – még az új tanév megnyitása előtt – a Fejér Megyei Kormányhivatal felkérésére, a Fejér Megyei Védelmi Bizottság támogatásával a Zichyújfalui Református Általános Iskolában rendeztük meg programunk kihelyezett változatát, melyen az intézmény valamennyi tanulója részt vett. A rendezvényt megtekintette Dr. Simon László kormánymegbízott úr is.

A Hazafiság Iskolája 2018/19-es tanévének ünnepélyes megnyitására, valamint a módszertani munkaértekezletre 2018. szeptember 12-én került sor. A tanévet Dr. Simon László kormánymegbízott úr nyitotta meg, a módszertani megbeszélésen jelen volt Sipos Imre úr, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet igazgatója. A nap „főszereplői” egy székesfehérvári iskola és a jenői tagiskola alsó tagozatos diákjai voltak. Ezt követően is intenzíven folyt a képzés. A program keretében az ősz folyamán közel ezer, 2019 tavaszán több mint ezer tanuló bevonásával.

A 2015/2016-os tanévtől tanévenként kb. 20 oktatási intézmény mintegy 3000 diákja vett részt programjainkon. A Hazafiság Iskolájának – a 2011 őszi kezdete óta – legsikeresebb éve 2018. volt, amikor kimagaslóan sok, 44 rendezvényt bonyolítottunk le, 4 967 diákkal, köszönhetően a Cserkész Szövetségnek, valamint a kihelyezett programoknak is, utóbbit hazánkon kívül Gyergyószentmiklóson is folytattunk. 2011. és 2019. tavasza között összesen több mint 26 000 tanuló és 2 300 pedagógus vett részt a programban.

Az Ifjú Nemzetőrök munkaprogram is gazdagabb és tartalmasabb lett 2018-ban. Két nagyszabású bemutatóban működtünk közre és több iskolában tartottunk foglalkozásokat. Március 15-én Székesfehérvár központi ünnepségén öt iskola közel 150 tanulója, szeptember 29-én a Honvédfesztivál előadásában több mint 300 ifjú nemzetőr is részt vett. A Katonai Emlékparkban, valamint több tanintézményben is megvalósítottuk az Ifjú Nemzetőr programunk alapját képező, 1848/49 időszakhoz kapcsolódó fapuskás alaki kiképzéseket és a hozzá kapcsolódó hadtörténelmi ismeretbővítést.

2018-ban is állandó résztvevői voltunk a Felelős Szülők Iskolája által szervezett Mozaik Múzeumtúráknak, melyek keretében öt hazai és egy határon túli iskolában mutathattuk be a Katonai Emlékparkot, valamint az ifjúság hazafias nevelését támogató módszereinket.

A kisgyermekeknek és kisgyermekes családoknak szóló Apródképzővel az év során több új helyszínen is bemutatkoztunk, és mintegy ezer 4-8 éves kisgyereknek nyújtottunk élményt.

2018 októberében – az első világháború befejezése 100. évfordulóján – első alkalommal rendeztünk Nemzetközi Gyermektalálkozót és Honvédelmi Versenyt. A rendezvény elsődleges célja egy olyan program megvalósítása volt, mely során találkozhattak, együtt játszhattak és versenyezhettek az egykor együtt vagy egymás ellen harcoló népek, országok legfiatalabb generációi. Szlovákiából (Nagytárkány), Ukrajnából (Munkács), Romániából (Temesvár és Gyergyószentmiklós), Szerbiából (Kishegyes) és Horvátországból (Zágráb) érkeztek résztvevők és találkoztak a magyarországi diákokkal. Összesen hat ország, 10 településén élő gyermekek töltöttek együtt egy nagyon jó hangulatú, változatos programú hétvégét.

Júniusban a velencei Drótszamár Parkban és Kempingben  rendeztük meg a 10 napos VI. Ifjúsági Honvédelmi Tábort, melynek – az előzőekhez hasonlóan – elsődleges célja volt, hogy a nyári vakáció idején a fiatalok általános és történelmi ismereteit hadtörténelmi, honvédelmi ismeretekkel bővítsük, speciális élményekkel gazdagítsuk. A sport és fürdés mellett ismét sor került éjszakai gyalogtúrára, bátorságpróbára, kirándulásokra, valamint Raptor-lézerharcjátékra. A tábor sikeres volt, sok hasznos ismeretet, izgalmas programokat és élményekkel teli napokat nyújtott a fiataloknak.

Sportrendezvények egész során vettünk részt. A versenyekre való felkészítés önmagában is alkalmas a honvédelem iránti érdeklődés felkeltésére és fokozására, speciális élmények biztosítására, amit a versenyek hangulata még fokozott. Munkánk e téren is eredményesnek értékelhető. Áprilisban, Békéssámsonban a „Gesztenye Galopp”-on két csapattal (3. és 5. hely), májusban Sárisápon a XXXV. Tavaszi Túra, országos honvédelmi versenyen négy csapattal (1, 4, 7 és 12. hely) vettünk részt. A győztes HTBK/KEMPP csapat már harmadszor nyert. A többi csapatot különböző iskolákkal vegyesen alakítottuk ki. Októberben a „Laktanyafutás” elnevezésű. jelentős sportteljesítményen alapuló, katonai hagyományőrző program befutója és záró eseménye a Katonai Emlékparkban történt, a katonasportolókat Mihócza Zoltán vezérőrnagy úr köszöntötte. Novemberben a több mint tíz éve rendszeresen megrendezésre kerülő, a katonai hagyományok ápolását szolgáló Harci Túrán, Csóron Baráti Körünk és a KEMPP közreműködését kérték.

  1. Együttműködés a határon túli magyar szervezetekkel

Külföldi kapcsolataink aktívak és folyamatosan fejlődnek. Három ország négy szervezetével van szerződéses kapcsolatunk.

Baráti Körünk képviseltette magát a szlovákiai Nagyvezekényben található hadtörténelmi jelentőségű szobor – megrongálása miatt szükségessé vált – felújítását követő újraavatásán. A község határában álló hatalmas bronz oroszlánszobor az 1652-ben a törökök ellen vívott győztes csatára emlékeztet, amikor a mintegy nyolcszáz fős magyar sereg ötezer törököt vert vissza.

Májusban a Krajczáros Alapítvánnyal közös kiállítás szerveztünk Gyergyószentmiklóson, amelyet hadtörténelmi előadások és interaktív programok követtek. Ezeken 234 fő vett részt. A program sorozatot a Gac-hegyen, a 10 évvel ezelőtt általunk emelt gránit emlékműnél történt megemlékezés zárta, ahol a gyergyói asszonyok emlékére állítottunk kopjafát.

Május közepén a Kárpát-alján, Kegyeleti emlékúton vett részt 47 fős csoportunk. Felkerestük Beregszász, Munkács, Ungvár nevezetességeit és ellátogattunk a Vereckei hágóhoz is, ahol elhelyeztük Baráti Körünk koszorúját. A csoport vendéglátója az ukrán-magyar határ mentén elterülő, a második világháborút követő bosszútól sokat szenvedett Mezővári lakossága volt, amelynek az emlékére állított mementónál koszorút helyeztünk el.

Június végén a Felelős Szülők Iskolája együttműködőjeként, ismét részt vettünk a Mozaik Múzeumtúrában, mely ezúttal a Felvidékre, a szlovákiai Udvard településre látogatott, ahonnan a 2. világháború után 1200 magyar lakost telepítettek ki, helyükre szlovákokat betelepítve; amivel a korábban kizárólag magyarlakta település vegyes nemzetiségűvé vált. Baráti Körünk Ifjúsági Tagozata aktívan vette ki részét a szervezésben és a programban a helyi diákokkal.

A „Béke útja” programunkban résztvevő gyergyószentmiklósiak augusztusban – a közelben töltött egy éjszakás pihenővel – utaztak az első világháborús emlékhelyekre, ahol a Baráti Körünk által felújított Visintini-kápolnát, valamint az emlékgúlákat is felkeresték. A csoportot Sajner Gyula FB elnök kísérte és kalauzolta.

Szeptemberben Székesfehérváron, a Gyergyó emlékparkban a Gyergyói-kőnél tartottunk megemlékezést, ahol a rossz idő ellenére is szép számmal – köztük gyergyószentmiklósi képviselők – is lerótták kegyeletüket a 159 hősi halált halt fehérvári honvéd emlékére, akik a Magyar Királyi 3. Szent István gyalogezred tábori pótezredének katonájaként 1944. szeptember 7-én vesztették életüket a Gac-hegy oldalánál.

A szomszédos országokból jött gyerekek bevonásával, az első világháború befejezése 100. évfordulója alkalmából megrendezett „Nemzetközi Gyermektalálkozó és Honvédelmi Verseny”-ről már szóltunk.

A piski csata 170. évfordulója alkalmából és tiszteletére Baráti Körünk is részt vett azon a nagyszabású rendezvényen, melyet Böjte Csaba szerzetes szervezett. Az 1849. február 9-i véres csatában a magyar honvédsereg sikerrel védte meg a hidat, amelyről Bem tábornok azt mondta: „Ha elvész a híd, elvész Erdély is”. A program részeként a fehérvári felnőttek és diákok – a Dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekeivel együtt – gyalog, Ifjú Nemzetőr egyenruhában, fapuskával a kézükben tették meg az utat Déváról a csata egykori helyszínéig.

Októberben Baráti Körünk szervezésében bihari, budapesti és debreceni katonák és civilek részvételével kegyeleti emlék utat rendeztünk Olaszországba, a nagy háború egyes emlékhelyeire, köztük a Visintini kápolnához is, ahol egy hatalmas emlékkő is lehelyezésre került, hirdetve a debreceni bakák hősiességét.

Novemberben 1956-os kiállításunk Baráti Körünk és a Széchenyi Alapítvány közötti együttműködési megállapodás szellemében a tulajdonunkat képező Székely Kornél grafikus művész által készített 1956-os forradalmat és szabadságharcot bemutató kiállítás Gyergyószentmiklóson került bemutatásra, melyről tudósított a helyi televízió is.

Novemberben a nagyváradi Tanoda Egyesület delegációja Olaszországba menet megállt a Katonai Emlékparkban, ahol találkoztak Baráti Körünk több tagjával. A rendezvény megható pillanata volt a nagyváradi diákok nagy háborúra emlékező műsora.

Novemberben Baráti Körünk és a Krajczáros Alapítvány kopjafa emléket állított a szlovákiai Kosútban. A település önkormányzata és a Pro Memoria Szlovákia egyesület együttműködésének köszönhetően a nagy háború befejezésének 100. évfordulóján, a szlovák és magyar lakosságú községben szervezett rendezvényen több százan vettek részt.

Novemberben, a Katonai Emlékparkban ünnepélyes keretek között avatták fel az olasz Alpini Egyesület részére Renato Piccoli szobrászművész által készített alkotást, melyet olasz barátaink a „Minden háborúk áldozatai emlékére” ajánlottak.

Decemberben Gyergyószentmiklós város ünnepi napjaira, a Szent Miklós Napokra meghívást kapott Baráti Körünk.

  1. Szervezeti életünk

Szervezeti életünk alapvető jellemzője, hogy munkánk jogi feltételrendszere rendezett. A meghatározott okmányrendszerrel rendelkezünk, a szükséges pontosításokat elvégeztük. Külön is említést érdemel Ügyrendünk módosítása.

Kapcsolatunk a Felügyelő Bizottsággal folyamatos. A FB elnöke rendszeresen részt vesz az Elnökség értekezletein, észrevételeivel már a döntés előkészítésének stádiumában hozzájárul eredményeinkhez. A bizottsági vizsgálat észrevételeit, megjegyzéseit hasznosítjuk.

Az év során egy esetben tartottunk Közgyűlést, melyen összegeztük az elvégzett munkát, elfogadtuk éves terveinket.

Folyamatosan kapcsolatot tartunk tiszteletbeli elnökeinkkel, Dr. Cser-Palkovics András és Warvasovszky Tihamér urakkal.

Az Elnökség munkája a Közgyűlés döntéseinek előkészítésére és irányítására sokirányú, dinamikus. A tervezés-szervezés alapos és folyamatos. négy ülésen 35 fő és 5 egyéb napirendi pontot tárgyaltunk, 22 határozatot hoztunk. A kötelezően előírt üléseken túl rendszerré vált, hogy a téli időszakban egy napra az Elnökség találkozik, áttekinti, pontosítja és értelmezi a következő év feladatait. Így történt ez 2019 januárjában is.

Szervezeti életünk évek óta fennálló nehézsége, hogy rendkívül jó eredményeinket csak a tagság kisebb részének bevonásával, aktív cselekvésével tudjuk elérni. Furcsa kettősség jellemzi tagságunkat: a lendületes cselekvési kedv és a passzív szemlélet együttesen van jelen. Azt gondoljuk, ennek oka nem csak a tagság elöregedése és női tagtársaink alacsony aránya, továbbá a szervezet és a tagok érték- és érdekazonosságának különbözősége. Tagjaink egy része nem érzi, hogy a szervezetnek szüksége van rá. Ezt a jövőben komolyabban kell tagságunk felé hangsúlyoznunk. Mindenkire szükségünk van, mindenki tud valamiben segíteni. Ki kell alakítanunk belépő tagjaink érdeklődése fenntartásának, tevékenységük szisztematikus nyomon követésének rendjét is. Nem szabad magukra hagyni őket. Ennek módszere is kimunkálásra vár. Ezeken az új Elnökségnek dolgozni kell.

Az Elnökség legutóbbi ülésén kénytelenek voltunk olyan döntést hozni, hogy a passzív, a tagsági díjat hosszú ideje nem fizető tagjainktól, újabb felszólítás után, kénytelenek leszünk megválni. Ezt célozza Közgyűlésünk 6. napirendi pontja. Fájó szívvel válunk meg bárkitől, de a jelenlegi helyzet sehova nem vezet.

Azt is hangsúlyozni kell azonban, hogy komoly lépéseket is tettünk. Telefonon, e-mailben és postán küldött levélben is felkerestük tagjainkat. Folyamatosan igyekszünk pontosítani tagságunk adatait. Megújítottuk a mai kornak megfelelő, digitális térbeni lehetőségeinket. Mind a HTBK-ról, mind a KEMPP-ről korszerű és informatív, PC-n és mobil telefonon is jól követhető reszponzív honlap (www.htbkszfvar.hu, www.kempp.hu), valamint a Facebook is friss információkat biztosít. Említésre méltó a www.mivagyunkanato.hu weblap is. Ezek együttesen – figyelemmel a sajátosságokra – biztosítják akár a szelektív, akár a teljes körű informálódást.

Tagjaink száma az elmúlt években kis mértékben csökken. Pillanatnyi létszámunk 183 fő, a beszámolási időszakban csupán 3 fő lépett be. Tagságunk összetételére már történt utalás. Ismételten hangsúlyozni kell, hogy nagyobb figyelmet kell fordítanunk létszámunk növelésére, erre az Elnökségnek is több figyelmet kell fordítani.

Baráti Körünk rendezvényei, beleértve a KEMPP területén található eseményeket rendre helyet kaptak a helyi és az országos médiában (Fejér Megyei Hírlapban, Fehérvár Rádió és a Fehérvár Televízió is tudósított rendezvényeinkről, stúdióbeszélgetések is folytak a kiemelt rendezvényekkel kapcsolatban). Az országos médiában történő megjelenésünkkel kapcsolatosan sincs okunk szégyenkezni.

Belföldi kapcsolatrendszerünk rendezett, jól működik és folyamatosan fejlődik. Kapcsolatot ápoltunk és tartottunk a MH Összhaderőnemi Parancsnoksággal, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatával, Pákozd és Sukoró Önkormányzatával, a Polgárőr Szövetséggel, a Krajczáros Alapítvánnyal. 2019. márciusban aláírtuk a Honvédelmi Sportszövetség, Baráti Körünk és a Katonai Emlékpark közötti háromoldalú együttműködési szerződést, amivel célunk a szervezeteinkben rejlő kapacitások hasznosítása, a fiatalok teljesebb körének elérése. Ki kell alakítanunk az együttműködést a városunkba települő MH. Parancsnoksággal. Ehhez az első lépéseket megtettük.

Két szép kirándulást szerveztünk, egyet a Kárpátaljára (májusban), egyet Szegedre, Szabadkára, Ópusztaszerre (októberben).

Az Ifjúsági Tagozatunk a 2016. augusztus 24-i megalakulása óta a 20 fős létszámát 24 főre növelve hallatlanul nagy munkát végzett és végez szervezetünkben. Tagjaira minden rendezvényen számítani lehet, amiért köszönet jár vezetőjének, Oláh Lászlónak és tagjainak. A tagozat hozzájárult Baráti Körünk létszámához is.

Szenior Tagozatunk azonban nagyon nehezen áll talpra. Az új Elnökségnek át kell gondolni a Szenior Tagozat létjogosultságától, az itt végzendő munka konkrétabb segítéséig terjedő teendőket. A szükséges lépéseket mielőtt meg kell tenni.

Folytattuk a 2016-ban indult, az új évben új nevet felvett sorozatunkat „Fecsegő, avagy arcok, harcok, emberek” címmel. Ezeken a beszámolási időszakban Dávid Kornél és Kű Lajos ismert sportolók, Igari Antal Fejér megye főépítésze, Mihócza Zoltán vezérőrnagy, Cserta Gábor és Cserta Balázs zenészek, Fülöp Gyula muzeológus volt a vendégünk. December elején érkezett honvédelmi miniszter úr is, aki a Kereskedelmi és Iparkamara támogatásának köszönhetően, városunk jeles személyeinek jelenlétében, a Silye Sándor által vezetett beszélgetésen szólt katonai karrieréről, miniszteri feladatairól és céljairól. A rendezvények vendégeinek láthatóan igen széles a palettája, érdekes emberek fogadták el meghívásunkat. Keresnünk kell azonban a módját, hogy ezeket az összejöveteleket még vonzóbbá tegyük, és ezekre is nagyobb számban mozgósítsuk tagjainkat.

November végén a „Fecsegő, avagy arcok, harcok, emberek” programmal együtt tartottuk Baráti Körünk évzáróját összefoglalva a lezáruló esztendő sikereit, eredményeit. Emléklappal köszöntük meg a kimagasló tevékenységet végző tagtársaink éves munkáját.

Munkánkat felsőbb szinten is elismerik. Májusban, a HM ünnepségén Dr. Görög István elnökhelyettest a Honvédelemért Kitüntető Cím első Fokozatával, Oláh László Ifjúsági Tagozat vezetőt és Balassa István gazdasági vezetőt a Honvédelemért Kitüntető Cím harmadik Fokozatával tüntették ki. Decemberben Silye Sándor tagtársunk Széchenyi Díj a Közügyekért Díjban részesült.

Összességében látható, hogy Baráti Körünk a Cselekvési Tervekben rögzített feladatokat mind az előző, mind négy évre visszatekintve jó színvonalon, kreatívan és eredményesen teljesítette. Megállapítható, hogy sikeres éveket zártunk, több területen is előreléptünk. További erőfeszítéseket kell azonban tenni tagságunk erőteljesebb bevonására.

Székesfehérvár, 2019. március 23.

Elnökség