Kibertér, avagy a közös ügyünk

A Fehérvári Tiszti Kaszinó, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör meghívására professzor Kovács László dandártábornok tartott előadást a megyeszékhelyen A Kibertér kihívásai: A kibervédelem közös ügyünk címmel.

Napjainkat meghatározza a technika, több fiatalt megkérdeztek: lehet élni okostelefon, okostechnika nélkül? A válaszuk: lehet, de minek? A földön jelenleg 7,6 milliárd ember él, ezeknek 56 százaléka rendelkezik számítógéppel, okostechnikával. „A kibertér globálisan összekapcsolt, decentralizált, egyre növekvő összekapcsolt elektronikus információs rendszerek, valamint ezen rendszereken keresztül adatok és információk formájában megjelenő társadalmi és gazdasági folyamatok együttesét jelenti”, mondta egy kormányhatározat.

A kibervédelmi technika fejlesztése napjainkban minden országban kiemelt jelentőségű feladat, a kihívások kezelésére kibervédelmi szervezeteket, egységeket hoztak létre. Vannak állami és nem állami támogatású, kiberbűnözői csoportok, terrorszervezetek és egyéni elkövetők. Ismerkedni kell a kiberhadviselés fogalmával, melynek célja a média és az emberek befolyásolása. Észtországot 2007. április–májusban számos kibertámadás érte. A többi között a parlament 4 napig internet nélkül maradt, 24 óráig nem, vagy csak részleges banki szolgáltatás volt, illetve a média és a telekommunikáció részleges működésképtelenségével is szembesülhettek.

Ukrajnát 2015-ben érte ilyen, ennek részeként több mint 3 órás áramszünet is volt, 225 ezer fogyasztó nem jutott áramhoz. Ilyen befolyásolás lehetett a 2016-os amerikai elnökválasztás során tapasztaltak. Jellemző eset: valaki feltette a hálóra, hogy Obama elnök eltörte a lábát, az egyik jelentős amerikai sajtó ellenőrzés nélkül átvette a hírt, és a tőzsde máris zuhanásba kezdett. De az is elképesztő eset, amikor Chicagóban az egyik kórház számítógépein tizedmásodperc alatt megjelent a Zsaroló nevű vírus délután 5 órakor, amikor minden felelős vezető megkezdte hétvégi programját, és közölték, az összes gépükön tartott adatot zárolták, bizonyos összeg fizetése esetén oldják fel azokat. Az ott lévők meggyőződtek róla, semmilyen egészségügyi és más jellegű adathoz nem férnek hozzá. Telt, múlt az idő, az áram is elment, kérték a rend­őrség segítségét, azok közölték, nincs idejük erre. A helyzet ezután csak fokozódott, és ez csak egy jellemző példa az ellehetetlenítés lehetőségeire.

Kovács László dandártábornok előadásában felhívta a figyelmet, a technika mára behálózta mindennapi életünket
Fotó: Silye Sándor

Tudomásul kell venni: a mesterséges intelligencia visszavonhatatlanul előtérbe kerül. Ma már az egészségügy a technika, a CT-, MRI-vizsgálatok nélkül nem tudna létezni. A technika uralma, a kibertámadások lehetőségei és azok határai beláthatatlanok. Az „Alhatunk-e nyugodtan?” kérdésre igen volt a válasz, mert a védelem adott, de ha furcsa, szokatlan e-mailt kapunk, vagy furcsa reklámot látunk a gépünkön megjelenni, jelentsük szakembereknek.

Huxley hajdani Szép új világa valósággá lehet…?!

Forrás: https://www.feol.hu/kozelet/helyi-kozelet/kiberter-avagy-a-kozos-ugyunk-3420015/