A NATO mi vagyunk!

 

A NATO alapításának 70. és Magyarország szövetséghez való csatlakozásának 20. évfordulója alkalmából a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete Húsz éve szövetségben, barátságban címmel  ismeretterjesztő konferenciát rendezett székesfehérvári pedagógusok, civil szervezetek és diákok számára a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.

Az egész napos fórumon kiállítást nyitottak meg, előadások hangzottak el, illetve a diákok különböző foglalkozásokon vehettek részt. Hetven éve, 1949. április 4-én Washingtonban 12 nemzet aláírta az Észak-atlanti Szerződést, amellyel megalapították a NATO szövetséget. Az alapítók a kollektív védelem és békefenntartás intézményét jelölték meg a szerződés alapfeladatának, előírták a tagok számára a saját nemzeti katonai képességek fejlesztését, és azt, hogy ennek egy részét meg kell osztaniuk a többi tagállammal.

– Az erőt jelezni, és nem fitogtatni kell! Ne feledjük, mi is a NATO vagyunk, közösen védjük azt, amit kell. Egyre fontosabbá válik a szövetségen belül is, hogy ki és mennyit teljesít, ki mennyire teszi oda magát. Régi vita, hogy ki mennyit költ a védelemre, láthatjuk, hogy 2014-től a NATO európai országai egyre többet áldoznak a biztonságukra – mondta Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő.

Hallhattuk a szakértőtől: a  Zrínyi 2026 programban az állam jelentős forrást biztosít a honvédelemre, elkötelezett a továbblépésre, és a fejlesztések is tervszerűen zajlanak. A honvédségnek két problémája lehet: ha nagyon kevés pénze van, vagy ha hirtelen nagyon sok pénze lesz. Utóbbi esetben meg kell tervezni a pénz elköltését, a haderő fejlesztése sokéves elhúzódó folyamatot jelent. Ez azért örvendetes, mert 1989–1990 után ez az első nagy haderőfejlesztési program.

Lényeges kérdés az is, hogy a NATO-n belüli és azon kívüli országok között lehet-e valamilyen konfrontáció.

– A világ különböző térségeiben elképzelhető. De a NATO a védelem mellett nagyon fontosnak tartja a biztonság kiterjesztését, partnerkapcsolatokat hoz létre, és törekszik arra, hogy a konfliktusokat lehetőleg ne fegyveresen oldják meg. A NATO legfőbb ereje az, hogy világ legnagyobb és legfontosabb államai benne vannak, és ezekkel a nagyhatalmak sem kekeckednek. Viták voltak, lesznek, a kölcsönös fenyegetés fennmaradt, akár az oroszok, akár a NATO részről. Hiszen a kelet-közép-európai haderőfejlesztések lényege a demonstráció, hogy megvédjük, és képesek vagyunk megvédeni magunkat! – magyarázta a biztonságpolitikai szakértő.

A NATO mi vagyunk!